Положення про відкритий доступ та бібліографічні метадані

Журнал Financial Markets, Institutions and Risks є виданням відкритого доступу, що публікує статті відповідно до умов та положень Creative Commons Attribution (CC BY) 4.0.

Усі статті мають DOI (цифрові ідентифікатори об’єктів) із зазначенням метаданих та URL-адрес.

Всі автори зобов’язані зазначати в статті свої ідентифікатори ORCID.

Бажаною є політика самоархівування статтей авторами, оскільки журнал Financial Markets, Institutions and Risks підтримує ідею, що така політика є найефективнішим способом популяризації наукових відкриттів і досягнень.

Журнал Financial Markets, Institutions and Risks є підписантом та дотримується низки ініціатив щощо відкритого доступу.

Budapest Open Access Initiative (Будапештська ініціатива відкритого доступу) започаткована у 2002 році, визначає поняття «відкритий доступ» та основні стратегії його забезпечення. Її мета — зробити дослідження доступними для всіх, хто має доступ до Інтернету, а також сприяти прогресу в науці, медицині та охороні здоров’я. Будапештська ініціатива визначає відкритий доступ як «безкоштовний доступ до наукової літератури, що здійснюється через інтернет і дозволяє читачеві завантажувати, копіювати, розповсюджувати, роздруковувати, шукати або посилатися на повні тексти робіт за відсутності будь-яких фінансових, правових та технічних обмежень. Єдиним можливим обмеженням на поширення та відтворення робіт є авторське право на контроль цілісності тексту, а також обов’язкова вказівка авторства при використанні та цитуванні».

Журнал Financial Markets, Institutions and Risks додано до списку підписантів.

Берлінська декларація про відкритий доступ до знань у галузі природничих і гуманітарних наук була опублікована 22 жовтня 2003 року. Це одна із віх руху за відкритий доступ. Вона визначає відкритий доступ як всеосяжне джерело людських знань і культурної спадщини, яке було схвалено науковою спільнотою. Берлінська декларація вбачає у глобальній мережі Інтернет функціональний інструмент для створення глобальної наукової бази знань, а також визначає заходи, які слід розглянути особам, що розробляють політику досліджень, дослідницьким установам, фінансовим установам, бібліотекам, архівам і музеям.

Журнал Financial Markets, Institutions and Risks є підписантом Берлінської декларації.

I4OC є об’єднанням науковців, видавців та інших стейкхолдерів з метою створення відкритої бази даних цитувань наукових публікацій, що містить структуровану та відокремлену інформацію про кожне цитування.

Структуровані дані означають представлення публікації та відповідне цитування на неї у цифровому форматі, що дозволяє забезпечити машинну обробку цитувань.

Відокремлені дані означають, що інформація про цитування може бути доступною окремо від наукової публікації (в якій воно зроблене) та першоджерела (на яке здійснено цитування у науковій публікації).

Відкритість даних означає можливість вільного доступу до них та їх перевикористання для досліджень, які не обмежують авторські права.

Academic Research and Publishing UG, як видавець журналу Financial Markets, Institutions and Risks, підтримує ініціативу I4OC. Відповідно до цієї ініціативи інформація про цитування наукових публікацій депонується у відкритому доступі через Crossref з метою поширення та промоції результатів наукових досліджень.

Компанія Academic Research and Publishing UG (i. G.) (AR&P), яка є видавцем журналу Financial Markets, Institutions and Risks, приєдналася до сервісу Cited-by (Crossref), щоб зробити метадані посилань з усіх публікацій загальнодоступними та відкритими. Учасники, які користуються цією послугою, допомагають читачам легко перейти до пов’язаних досліджень, побачити, як робота була сприйнята ширшою спільнотою, дослідити, як ідеї розвиваються з часом, підкреслюючи зв’язки між роботами.

Кейптаунська декларація про відкриту освіту — це важлива міжнародна декларація про відкритий доступ, відкриту освіту та відкриті освітні ресурси, яка була офіційно оприлюднена 22 січня 2008 року. Фундаментом декларації стала конференція з відкритої освіти (Кейптаун, 14-15 вересня 2007 року), організована Фондом Шаттлворта та Інститутом відкритого суспільства. Метою було “прискорення зусиль з просування відкритих ресурсів, технологій і практик викладання в освіті”. Декларація покликана поєднати всіх тих, хто розділяє думку, що ресурси з поширення знать та ідей мають бути доступними кожному.

Academic Research and Publishing UG (i. G.), як видавець журналу Financial Markets, Institutions and Risks, є підписантом Кейптаунської декларації.

Розроблена під час зустрічі 11 квітня 2003 року, ця заява встановлює «відкритий доступ» як термін для опису ініціатив, спрямованих на те, щоб зробити дослідження більш широкими і легкодоступними. Декларація визначає дві умови, яким повинні відповідати публікації, щоб бути відкритими: вільне, безвідкличне право на доступ і ліцензія на копіювання, використання, розповсюдження і створення похідних робіт; а також зберігання в онлайн-репозитарії, що забезпечує відкритий доступ, інтероперабельність і довготривале архівування.

Academic Research and Publishing UG (i. G.), як видавець журналу Financial Markets, Institutions and Risks, дотримується Бетесдської заяви про публікації відкритого доступу

Асоціація наукових видавців відкритого доступу (OASPA) була заснована у 2008, щоб об’єднати організації, залучені до відкритої наукової інфраструктури. ЇЇ головна мета полягає у підтримці відкритого доступу як основної форми поширення наукового знання. До асоціації входять видавці зі всього світу, які проходять суворий процес розгляду заявок, та зобов’язуються дотримуватися Кодексу Поведінки. У своїй роботі Academic Research and Publishing UG (i. G.), який є видавцем журналу Financial Markets, Institutions and Risks, опирається на сформульовані Асоціацією вимоги до видавців відкритого доступу та дотримується зазначених Асоціацією основних критеріїв для всіх видавничих організацій.

DOAJ — це незалежний безкоштовний каталог видань, який покликаний просувати якісні рецензовані наукові журнали відкритого доступу, безвідносно дисципліни, географії чи мови. Своєю діяльністю DOAJ прагне сприяти поширенню руху відкритого доступу та забезпечити безкоштовний та безперешкодний доступ до достовірних наукових відкриттів зі всього світу. Журнал Financial Markets, Institutions and Risks індексується DOAJ.

Асоціація видавців наукової та професійної літератури — це міжнародна галузева асоціація неприбуткових видавництв і тих, хто співпрацює з ними з метою поширення наукової та професійної інформації в журналах, книгах та інших медіа. Цей документ є результатом аналізу проведеного ALPSP щодо потреб авторів і читачів, а також практики видавців наукових журналів. У ньому даються рекомендації з практик, що слугують інтересам науки, і водночас не шкодять діяльності видавців.

Academic Research and Publishing UG (i. G.), як видавець журналу Financial Markets, Institutions and Risks, дотримується Принципів асоціації видавців наукової та професійної літератури (ALPSP) щодо видавничої практики журналів, дружніх до науковців.

Розроблені Європейською Комісією, ці рекомендації покликані «сприяти переходу до відкритої науки в Європейському Союзі. Вони містять вказівки щодо стимулювання відкритості, управління дослідницькими даними, інтелектуального аналізу текстів і даних, а також технічних стандартів для повторного використання дослідницького контенту».

Academic Research and Publishing UG (i. G.), як видавець журналу Financial Markets, Institutions and Risks, дотримується рекомендацій державам-членам Європейського союзу щодо доступу та збереження наукової інформації

Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ (the IFLA) віддана принципам свободи доступу до інформації та переконана, що загальний і справедливий доступ до інформації є життєво важливим для соціального, освітнього, культурного, демократичного та економічного добробуту людей, громад та організацій. У своїй заяві IFLA не тільки визнає важливість вільного доступу для розвитку наукової комунікації, але і закликає до «впровадження суворої системи контролю якості наукових досліджень, забезпечення довготривалого збереження наукової інформації, захисту свободи від цензури, надання ефективних і зручних послуг для користувачів, підтриманню “інформаційної грамотності”, розвитку інфраструктури доступу до інформації».

Academic Research and Publishing UG (i. G.), як видавець журналу Financial Markets, Institutions and Risks, підтримує Заяву Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ про відкритий доступ до наукової літератури та дослідницької документації